Lucie Němečková

Vánoční cukroví zdravěji? Ano, jde to!

Vůně vánočního cukroví pro mě vytváří předvánoční a sváteční atmosféru, baví mě zdobení i zkoušení nových receptů. V době, kdy jsem kvůli těžkému ekzému měla řadu omezení, byl pro mě velkým překvapením výběr surovin, různých alternativ cukru, druhů mouky.

Vyzkoušela jsem toho spoustu, ale ustálila jsem se s různými obměnami na zlaté střední cestě. Nechci, aby cukroví chutnalo příliš alternativně a ani mi to doma neprojde.

Záleží mi na zachování tradiční chuti, ale zároveň si myslím, že můžeme využít různé druhy mouky, vrátit se k postupům našich babiček. Cukroví může být nutričně hodnotnější, než je obvyklé a to mi dává smysl.

Jakou mouku?

Na cukroví je ideální hladká špaldová mouka. Má jemnou oříškovu chuť, v cukroví ideální, vyzkoušejte jí, stojí to opravdu za to. Navíc obsahuje víc bílkovin, vlákniny i některých minerálů. Jen je potřeba si ohlídat hrubost mouky.

Dá se koupit hladká, celozrnná jemně mletá a celozrnná. Pokud s pečením ze špaldové mouky začínáte, je nejlepší začít s hladkou. Celozrnná jemně mletá je tmavší, já jí mám moc ráda a rodina je na ní zvyklá, takže projde v pohodě. Cukroví ale chutná už trochu jinak. Celozrnná se na cukroví nehodí, je hrubší, těsto se hůř vyválí a trhá.

Na Vánoce je skvělé využít žitnou mouku do perníčků nebo litého perníku. Do cukroví se nehodí, mění chuť. Dovedu si ji představit je tam, kde cukroví obsahuje kakao, výraznější koření.

Je potřeba počítat s tím, že celozrnná mouka se chová jinak než běžná bílá mouka, saje více vody. Pokud těsto nemá požadovanou konzistenci, jednoduše přidáme trošku vody.

Já momentálně peču převážně bezlepkově kvůli mladšímu synovi a hodně jsem si oblíbila pohankovou jemně mletou mouku z mlýnu Šmajtrla. Je opravdu skvělá, můžete jí ve vašem oblíbeném receptu nahradit jen část mouky. Třeba linecké peču jen z ní a chutná i opatrnějším jedlíkům.

Velký benefit celozrnné mouky je nižší glykemický index, to znamená stabilnější hladinu cukru v krvi, větší zasycení, takže cukroví nesníme tolik

Tuk

Chuť másla těžko něco nahradí, navíc je máslo mnohem vhodnější a zdravější než rostlinné tuky na pečení, ty nepoužívám vůbec.

Nevýhoda másla je, že se přepaluje při nižší teplotě, proto cukroví s máslem nepečeme při vysokých teplotách, místo másla můžeme použít přepuštěné máslo. Může mít ale  vliv na chuť cukroví, je potřeba si vyzkoušet, jestli Vám to vyhovuje a jaká značka.

Do některých druhů cukroví, kde se to hodí, můžeme použít kokosový olej.

Cukr

Bílý cukr nepoužívám vůbec. Mám ráda třtinový kvůli jeho plnější karamelové chuti. Je potřeba ale říct, že jde pořád o jednoduchý cukr, který je méně rafinovaný, chuť je ovlivněná obsahem melasy. Obsahuje některé minerály (železo, draslík, vápník), ale v nijak závratném množství. Takže je to takový kompromis.

Důležité je u třtinového cukru hlídat zdroj a barvu, která je vždy zlatavá, jinak může jít o klasický řepný cukr obarvený karamelem. Třtinový cukr můžeme lehce namlít v mixéru s noži, je to otázka pár vteřin a máme „moučkový cukr“, do cukroví ideální.

Ještě lepší variantou cukru panela, získávaná z cukrové třtiny, neprochází rafinací, zachovává si více přírodních látek a živin, protože při výrobě není odstraňovaná melasa, má nižší glykemický index, takže po její konzumaci dochází k pomalejšímu zvyšování hladiny cukru v krvi.

Na slazení vánočky, marokánek, perníčků nebo perníků můžeme ubrat cukr a přidat sušené namleté rozinky nebo datle.

U cukroví se samozřejmě dát jít více alternativní cestou nebo zůstat u klasiky, přístupy jsou různé. Je to jen na Vás.

Pokud chcete jít na jistotu tak se můžete těšit na vyzkoušené recepty, objeví se na tomto blogu již brzy:).

1 názor na “Vánoční cukroví zdravěji? Ano, jde to!”

  1. Pingback: Linecké na míru: Špalda, pohanka nebo bez laktózy - Lucie Němečková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *