Lucie Němečková

Probiotika, prebiotika nebo fermentované potraviny?

Na probiotika jsem narazila poprvé, když jsem se začala léčit s atopickým ekzémem. Tenkrát mě hodně překvapila informace, že 80% atopiků nemá střevní mikrobiom v pořádku

Je to před více než dvaceti lety a to se o probiotikách mluvilo ještě málo, člověk byl tak trochu za blázna, když se o nich zmínil.

Vyšetření střevního mikrobiomu tehdy o mém zdraví tehdy odhalilo opravdu hodně a díky němu jsem mohla vystoupit z bludného kruhu infekcí. Mívala jsem časté gynekologické infekce a infekce močových cest, které se vyřešily, až když se mi podařilo dát dohromady mikrobiom, měla jsem přemnožené kvasinky a plísně.

Jsem zastánce probiotik, protože jejich účinek jsem si sama na sobě ověřila od té doby už mnohokrát. Kůru si udělám vždy, když se ekzém objeví, naštěstí to už bývá málokdy. Právě nasazení probiotik je jedna z věcí, která má vliv na to, že se mi daří ekzém rychle vyléčit.

Někdy se setkávám s tím, že probiotika nefungují, je potřeba myslet i na prebiotika, bez kterých zdravé střevní bakterie jen projdou a nemají se na čem uchytit. Ještě se k nim vrátíme.

Jaká konkrétní probiotika? 

Je fajn produkty prostřídat, já mám velmi dobrou zkušenost s Biopronem Premium, probiotiky Jamieson Superstrain, teď máme doma Bio-kult (mají různé druhy dle potíží).

Skvělý je Gynimun, pokud se nasadí hned z počátku infekce, tak se ani nemusí rozjet. Výbornou zkušenost mám také s ústními probiotiky, pomohla staršímu synu u opakující se bolesti v krku. Dávali jsme OralBiotic a Bactoral.

Vyhlášená jsou probiotika Smidge, cena je vysoká, ale vydrží opravdu hodně dlouho, takže když si to člověk rozpočítá, dostane se na u probiotik běžnou cenu. Dělala jsem s nimi kůru mladšímu synovi, když byl hodně maličký (cca 6-7 měsíců) a zafungovalo to, pro další posun pak, později pomohl Jamieson SuperStrain. Dospěla jsem k tomu, že ve Smidge chybí kmen Laktobacillus Rhamnosus, který je důležitý u alegií a ty jsme řešili.

Zdravý střevní mikrobiom je dneska oprávněně velkým tématem, je součástí toho jak podpořit imunitu u dětí i dospělých

Já se vždycky snažím zdraví propojit s tím co jím a přijde mi, že se málo se ale mluví o tom, že existuje řada fermentovaných probioticky působících potravin, které probiotické kultury obsahují přirozeně. V této formě, jsou pro nás výborně využitelné, lépe než doplněk a je ideální je zařadit do jídelníčku pravidelně.

Já kombinuji obojí, probiotika i kvašené potraviny. Je to samozřejmě jedna z cest a je možné začít právě u potravin.

Fermentované potraviny

S fermentovanými potravinami spojujeme často hlavně ty mléčné:

  • jogurt
  • kefír
  • podmáslí.

Těmi to ale zdaleka nekončí. Patří sem také:

  • kysané zelí
  • pickels
  • kimchi
  • tempeh, kvalitní sójová omáčka (např. Tamari)
  • miso
  • kombucha
  • různé probiotické nemléčné nápoje např. od Bacilli nebo Wild Coco
  • mléčné a nemléčné kefírové kultury pro domácí výrobu kefíru
  • okurky rychlokvašky atd.

Můžeme také nechat zfermentovat jemně ovesné vločky. Říká se jim pak živé vločky, stačí je namočit přes nocna 12-14 hodin, přimíchat sušené nebo čerstvé ovoce, semínka. U dětí při průjmu stačí lžička a výsledek je viditelný velmi rychle. Právě tyto vločky jsou jednoduchá cesta, jak mít fermentované potraviny v jídelníčku pravidelně. Já vločky miluju, mám je vždy doma, takže pro mě je to ideální varianta.

Prebiotika

Nyní se vrátíme, k prebiotikům. Proto, aby se probiotické kultury mohly ve střevě uchytit, jsou důležitá prebiotika, tzn. vláknina, která proto vytváří podmínky. To je i důvod, proč mají fermentované potraviny takový účinek, obsahují totiž vlákninu přirozeně.

Mezi prebiotika patří např.:

  •             ovoce a zelenina 
  •       luštěniny
  •       chlorella

 Zelenina a ovoce tvoří významnou část našeho jídelníčku. Ovoce je součástí snídaně, ke každému hlavnímu jídlu připravuju talíř nakrájené zeleniny. Možná si říkáte, že byste chtěli přidat více ovoce a zeleniny do jídelníčku Vašich dětí, nebo děti zeleninu  a ovoce odmítají. Tipy jak to změnit najdete v e-booku Jak na ovoce a zeleninu pro děti: 10 snadných tipů.

Pokud Vás zajímají luštěniny, můžete si stáhnout ZDE zdarma e-book o luštěninách, pomůže Vám je zařadit pravidelně do jídelníčku. 

Ideálním prebiotikem je chlorella, která 5x urychluje růst zdravých střevních bakterií. I proto chlorellu jím už 15 let a naši kluci od malinka (manžel co mě zná takyJ). Jestli Vás mikrobiom zajímá víc do detailu, napište mi, pošlu Vám skvělý odborný článek zaměřený na toto téma v souvislostech, jsou v něm popsané také účinky chlorelly a mladého ječmene.

Pokud máte zájem o kvalitní zelené potraviny (chlorella a mladý ječmen), napište mi také mailem, můžete si je u mě objednat za výhodnou cenu a patří k nim i poradenství, dávkování je totiž moc důležité. Díky němu je možné na maximum využít jejich velký potenciál. Nezávazná konzultace je zdarma.

 Informace v tomto článku jsou mým soukromým názorem, skvěle fungují mě, mému blízkému okolí i klientům. Nemůžu ale zaručit, že jsou všeobecně vhodné, nejsou lékařským doporučením ani nenahrazují lékařskou péči a jejich využití je plně na zodpovědnosti každého čtenáře.

1 názor na “Probiotika, prebiotika nebo fermentované potraviny?”

  1. Pingback: Jak si užít zeleninu v zimě? - Lucie Němečková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *