Lucie Němečková

Jak si užít zeleninu v zimě?

Všichni víme, že zelenina je důležitou součástí zdravého jídelníčku. Ale co když venku panuje mráz a na zahrádce už nic neroste? Mnozí si myslí, že v zimě je konzumace čerstvé zeleniny téměř nemožná. Opak je však pravdou! Existuje mnoho způsobů, jak si i v chladných měsících dopřát dostatek vitaminů a minerálů, které zelenina obsahuje.

Ovoce je u nás doma součást snídaně, při hlavním jídle je na stole první talíř zeleniny. Navíc je ovoce a zelenina zárukou toho, že máme v jídle dostatek vlákniny, živin i dalších látek. Máme to tak celoročně, i v chladnější části roku včetně zimy.

Kluci často s přípravou sami pomáhají a zeleninu sami vyžadují. Další tipy, jak to udělat, aby děti jedli dost zeleniny najdete zde: „Jak na ovoce a zeleninu pro děti? 

 

Sezónní zelenina

V zimě hodně jíme českou zeleninu, která se dá uskladnit mrkev, řepu, petržel (i syrovou :)), kedlubnu. Oblíbená je u nás okurka, tu kupuji celoročně, stejně jako u nás oblíbené papriky, občas cherry rajčata. Záleží na aktuální nabídce, kvalitě a ceně. 

Na trhu běžně i v zimě kupuju českou kapustu, dávám jí do polévky, připravuju jí jako „mozeček“ nebo zapékám s vejci a sýrem.

Pravidelně také připravuju českou klasiku, mrkvový salát . Já ho mám ráda od dětství, vždycky zmizí velká mísa.

Tradiční medicína zmiňuje vliv mrkve na odhlenění, to se hodí při nachlazení. Je jen důležité jí jíst v kombinaci s kvalitními tuky, aby se lépe vstřebaly vitamíny, které obsahuje.

Pečená zelenina

Pečením získá zelenina skvělou nasládlou chuť. Můžeme péct mrkev, celer, petržel, řepu, cuketu, květák. Pro výraznější chuť přidat bylinky, cibuli nebo česnek. Zeleninu zapéct se sýrem nebo upéct s bramborami a máme skvělou večeři, stačí přidat domácí dip z jogurtu nebo zakysané smetany.

Pečená zelenina je ideální způsob jak jíst zeleninu v chladných obdobích roku, kdy přirozeně hledáme něco, co nás zahřeje. 

Pojďme si shrnout jak pečenou zeleninu dál využít:

  • jako přílohu k jídlu
  • na salát
  • na mixovanou polévku
  • rozmixovat jí s trochou oleje, kořením na pomazánku
  • péct ji rovnou s rybou nebo masem
 

Zelenina na páře

Na páře můžeme rychle připravit různé druhy mražené zeleniny. U nás je oblíbený hrášek, fazolové lusky nebo i různé zeleninové mixy. Na páře taky připravuju čerstvou brokolici, po změknutí jí jen lehce osolím, pokapu olivovým olejem nebo na ní nechám rozpustit trochu másla. 

Pokud máte zkušenost s mražením vlastní zeleniny, tak víte, že je potřeba jí mrazit ve skvělé kondici, plné zralosti, jinak prostě není dobrá a to platí i o kupované mražené zelenině.

Jen je důležité, aby zelenina při nákupu byla sypká, pokud vezmete balení do ruky a je to kus ledu, tak už prošla někde rozmražením a na chuti je to znát…

Vyplatí se prozkoumat složení, dá se koupit zelenina s konzervanty, přidanými tuky apod…

Nabídka mražené zeleniny je opravdu široká, existuje spousta druhů za velmi přijatelné ceny a navíc u nás vypěstované. Např. od Agro Jesenice (znám z rohlik.cz)

Příprava mražené zeleniny je rychlá a ekonomická.

 

Kvašená zelenina

Kysané zelí nebo třeba kimchci jsou zdrojem mnoha látek a probiotik. Zkoušeli jste dát ochutnat dětem? Možná budete překvapení, že jim zachutná zelenina i v této formě.

Více najdete v článku „Probiotika, prebiotika nebo fermentované potraviny?„.

 

Polévky

Zeleninové polévky jsou skvělým způsobem jak jíst zeleninu a v zimě si můžeme dát polévku klidně i k snídani. Může to být vývar se zeleninou nebo zeleninový krém. Zkuste v mé skupině Snadno zdravě s dětmi zadat do vyhledávání klíčové slovo „polévka“ a hned budete mít další inspiraci.

 

Šťávy

Právě v zimě dělám občas také ve šnekovém odšťavňovači čerstvé šťávy, nejoblíbenější je u nás klasika mrkev-jablko-červená řepa.

U řepy jsem ale opatrná na kvalitu, je totiž náchylná ke skládkové hnilobě a při skladování u ní klesá obsah antioxidantů. Proto ráda používám i šetrně vysušenou šťávu z řepy Green Ways. Je sušená při nízké teplotě a díky tomu je v ní zachováno vysoké množství biologicky aktivních látek.

Je balená v pytlíčkách pro okamžité využití a ideální na cesty. Pokud máte o řepu (nebo další barevné potraviny mrkev, borůvku, brusinku) Green Ways zájem, napište mi.

Čekanka a ředkve

Pokud při nákupu narazíte na čekankové puky, neváhejte se vyzkoušet. Já je mám je spojené s německou nemocnicí, kde jsem se před více než dvaceti lety léčila s ekzemém. Byly často součástí švédského stolu:).

Čekankové puky jsou hlávky čekanky s jemně nahořklou chutí. Zajímavostí je, že se pěstují ve tmě. Můžeme je přidat nakrájené do salátů, u nás má úspěch i jen tak (i u dětí). Jsou výborné:). Obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C a minerály jako draslík, fosfor, vápník, hořčík a železo.

V zimě se také objevují různé druhy řekve, podlouhlá je ostřejší, lehce štiplavá. U nás jí jedí dospělí, já jí mám moc ráda. Chuť zjemníme vařením, dá se přidat do polévek. Obsahuje vitamíny C, B6 a kyselinu listovou, z minerálů draslík, vápník a hořčík.

Mnohem jemnější, nasládlá, opravdu lahodná je bílá kulatá ředkev, to doporučuju pro děti, chutná skvěle.

Na trhu ráda kupuju také černou ředkev. Nedávno se objevila v Bille. Má výraznou, ostrou chuť, antibakteriální a antivirové účinky, působí na nemoci dýchacích cest (vyzkoušeno:)). Skvěle se hodí v rámci prevence, ale spíše pro dospělé. Já si jí ráda přidávám do salátu.

Stačí opravdu ovoce a zelenina?

Pamatuju si, když jsem kdysi poprvé viděla tabulku ukazující, jak klesá obsah živin v ovoci, zelenině a dalších potravinách. Bylo to v nemocnici v Německu, kde jsem se léčila s atopickým ekzémem a opravdu mě to šokovalo.

Nabízí se tedy otázka, jestli i pokud jíme dost ovoce i zeleniny a snažíme se jíst zdravě, dokážeme tak dodat tělu vše co potřebuje? Moje zkušenost je, že ne. Prošla jsem během let různými fázemi, s doplňky, i bez nich.

U nás v rámci doplňků základ tvoří chlorella a ječmen, vnímám je jako plnohodnotné komplexní potraviny (dle legislativy České republiky jde o doplňky stravy) a ty doplníme o to co je aktuálně potřeba. U každého je to jen v naší čtyřčlenné rodině trochu jinak. 

Je to naše cesta, ke které jsem došla po letech zdravotních problémů, studia i zkušení všechno možného, co se zdravou výživou souvisí. Vůbec netvrdím, že jediná možná cesta. Trh s doplňky je dnes opravdu džungle, pokud se v ní chcete zorientovat,ráda Vám s tím pomůžu. 

Pracuji jen s tím, s čím mám sama zkušenosti.

Jak vidíte, i v zimě se dá jíst pestrá a zdravá strava bohatá na zeleninu. Navíc máme i možnosti jak živiny kvalitně doplnit. Stačí jen trochu fantazie a třeba vyzkoušet nové recepty. Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *