Lucie Němečková

3 tipy jak péct z celozrnné mouky

Před lety jsem prošla velkou změnou jídelníčku (můj příběh najdete zde) a nebylo úplně lehké začít péct s celozrnnou moukou. Chci s Vámi sdílet tipy, jak to udělat, aby se Vám to dařilo mnohem lépe, než kdysi mě.

Dnes je obrovský výběr různých druhů celozrnné mouky a vyplatí se jim dát šanci. Dodají jídelníčku vlákninu i spoustu dalších cenných látek, které bílá mouka neobsahuje. Dokážou tak dodat jídelníčku pestrost.

Upřímně nebyla jsem kdysi nadšená, že musím udělat tolik změn, ale postupně jsem došla k tomu, že můj dřívější jídelníček byl vlastně strašně nudný. Právě celozrnná mouka je krásným příkladem toho, že dokáže dodat našemu pečení úplně nové chutě. Překvapilo mě, že vše vlastně chutná mnohem líp, jen to trošku vyladit.

Velmi rychle se stalo to, že mi běžný dezert, koláč z bílé mouky vlastně přestal chutnat, kromě sladké chuti, je to chuťově nuda. Sladké jsem měla vždycky ráda, ale chutě se mi postupně proměnily.

 

1.TIP: Postupný přístup

Ideální je začít postupně, obzvlášť pokud už máte nějakou celozrnnou mouku doma a chcete jí prostě vyzkoušet. Stačí jí přidat do Vašeho oblíbeného těsta jen pár lžic, takže malou část bílé mouky nahradíte celozrnnou. Chuť se změní minimálně, to se může hodit, pokud máte doma strávníky, kteří jsou na změnu chuti citliví. 

Takto můžete zkoušet s celozrnnou pšeničnou moukou, špaldovou moukou, ječnou moukou, různé druhy bezlepkových muk, pohankovou, čirokovou, rýžovou, tapiokovou atd.. 

POZOR ale na žitnou mouku, ta je chuťově výraznější, hodí se do chleba, dalamánků apod., nebo do perníkového těsta je opravdu skvělá, jinak ale chuť dost změní.

 

2.TIP: Druhy mouky

Jestli máte své oblíbené recepty s bílou moukou a chcete jí částečně nebo úplně nahradit, je potřeba vědět jak. Hladká mouka se v receptech dá nahradit jemně mletou nebo hladkou celozrnnou moukou. Na obalech se to uvádí různě a je to zdrojem zmatku i neúspěchu při pečení. 

Takže např. jemně mletá špaldová mouka je skvělým ekvivalentem bílé hladké mouky. Pšeničná celozrnná mouka bude hrubší a můžete s ní nahradit polohrubou nebo hrubou pšeničnou mouku.

Dá se ale koupit přímo i celozrnná krupice. Vyplatí se, si mouku dobře prohlédnout, promnout mezi prsty, hned tak lépe poznáme hrubost nebo jemnost mouky. 

Pohankovou mouku doporučuju kupovat českou od mlýnu Šmajstrla. Je zpracovávaná mechanicky při nízké teplotě, takže má jednak hodně živin a hlavně jemnou chuť. Jejich mouka s názvem „Pohanková mouka“ je světlá, jemná, skvělá na palačinky a veškeré pečení. 

Nabízejí také „Pohankovou mouku celozrnnou“ ta je tmavší, hrubší a využijete ji tam, kde používáte polohrubou nebo hrubou mouku.

Zkoušeli jste už špaldovou nebo pohankovou krupici? Je skvělá na krupičnou kaši nebo do tvarohového těsta na ovocné knedlíky. Využijete ji i receptech, ve kterých se běžně používá hrubá mouka.

Ječná mouka je skvělá na lívance, vždycky mě překvapí, jak je v nich skvělá. Najdete jí i ve starých českých receptech. Doporučuji vyzkoušet. Využijete jí i na další pečení.

Nakonec dnes už klasika, špaldová mouka, chuťově je skvělá, má oříškovou chuť a v porovnání s bílou moukou mnohem více živin. Jestli se rozhodujete, jakou mouku vyzkoušíte jako první, určitě doporučuju špaldovou.

3.TIP: Tekutina

Celozrnná mouka se chová jinak než běžná bílá mouka, saje více vody, pokud těsto nemá požadovanou konzistenci, jednoduše přidáme trochu vody nebo jiné tekuté složky použité v receptu. Někdy je potřeba si s těstem trochu pohrát, abychom dosáhli konzistence, na které jsme u daného těsta zvyklí. Chce to jen trochu trpělivosti a cviku.

Recept na pohankové muffiny s čokoládovými pecičkami najdete ZDE.

Recepty na zdravější pečení najdete ve skupině „Snadno zdravě s dětmi“ na FB.

Jestli máte k pečení z celozrnné mouky nějaké otázky, nebo konkrétní věc, která se Vám nedaří, napište mi, něco vymyslíme.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *